Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityŠtafle, žebřík pro ty, co trvají na tradici

Štafle, žebřík pro ty, co trvají na tradici

Štafle, žebřík pro ty, co trvají na tradici
08.09.2022
Tradiční dřevěné štafle nesmí chybět v žádné řemeslné dílně ani v klasické malířské výbavě. Ti nejšikovnější malíři na nich dokáží i chodit a nemusí slézat pokaždé, když chtějí štafle o kousek posunout. Proč jsou dřevěné štafle pořád tak oblíbené a vrací se k nim stále i mnoho profesionálů? A jak si vybrat ty správné?

Čím dřevěné štafle předčí moderní hliníkové žebříky?

Je to hlavně díky materiálu. Dřevo je odolné a pokud se o dřevěné štafle dobře staráte, vydrží velmi dlouho. Výhodou je i jejich bytelnost a dobrá stabilita. Dřevo je také v porovnání s ostatními materiály poměrně levné a cenově dostupné.

Dřevěný materiál je příjemnější na dotyk, a to i když je zima. Znáte ten nepříjemný pocit, kdy se vám k hliníkovému žebříku při nižších teplotách lepí prsty? To při práci s dřevěnými štaflemi nehrozí.

V současnosti, kdy je trendem a zároveň i nutností snižování negativního dopadu na životní prostředí, můžeme dřevěným štaflím přičíst ještě jedno plus. Dřevo je totiž obnovitelný materiál. Díky těmto výhodám i v dnešní době lehkých a skladných hliníkových štaflí a žebříků mají tradiční dřevěné stupňové štafle na trhu své místo.

Na co si dát u dřevěných štaflí pozor

Přestože mají dřevěné štafle spoustu dobrých vlastností, je zde pár věcí, na které byste si měli dát pozor. Dřevěným štaflím totiž nedělají dobře náhlé změny teplot nebo přílišná vlhkost. Rychlé změny klimatických podmínek mohou materiál narušit a zapříčinit vznik trhlin. Vlhkost zase vede k trouchnivění a hnití dřeva. Proto by se rozhodně neměly dřevěné štafle skladovat venku. Místo dřevěným štaflím raději najděte třeba ve sklepě, garáži nebo ve stodole. Nevýhodou dřevěných štaflí je i vyšší hmotnost oproti lehkým hliníkovým žebříkům.

K čemu jsou štafle dobré

Dřevěné štafle najdou své uplatnění v každém bytě, domě i zahradě. Jsou skvělým pomocníkem při drobných opravách, rekonstrukcích nebo technických pracích. Na zahradě dřevěné štafle poslouží skvěle při česání ovoce nebo stříhání stromů. Dřevěné malířské štafle jsou potom oblíbeným pomocníkem hlavně malířů při malování pokojů nebo natírání stropů.

Jak si vybrat štafle

Jste milovníkem tradičního řemesla a uvažuje o koupi klasických dřevěných štaflí? Jedna z věcí, nad kterou byste se měli před nákupem zamyslet, je výška štaflí. Běžnému domácímu kutilovi pravděpodobně postačí malé štafle s pracovní výškou 2,5 m. Pro náročnější řemeslníky ale máme v nabídce štafle s pracovní výškou 4,85 m.

Dalším rozhodujícím faktorem může být příslušenství. Malířské štafle mají například nahoře háček, za který si malíř upevní kbelík s barvou. Přikoupit se dá také prodloužení nosného profilu, pro jednoduchou práci v nerovném terénu nebo na schodech.

nahoru