Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityMalování stropů: Je lepší zvolit štafle nebo schůdky?

Malování stropů: Je lepší zvolit štafle nebo schůdky?

Malování stropů: Je lepší zvolit štafle nebo schůdky?
13.06.2019
V případě rekonstrukce jsou vždy potřeba ty správné nástroje a vybavení. Stejné je to také při malování stropů, kam člověk dosáhne jen obtížně. Položme si však otázku. Jsou pro tuto činnost lepší štafle nebo schůdky? Na to se pokusíme odpovědět. Určitě záleží především na tom, jak moc jste zruční, a zda máte zkušenosti buď se štaflemi nebo schůdky.

Hliníkové štafle a kloubové žebříkyHliníkový žebřík klasický

Z naší zkušenosti se ukazuje, že klasické štafle mají raději většinou profesionálové. V našem případě tedy malíři pokojů. Je samozřejmé, že hliníkové štafle, případně kloubové žebříky, jsou mobilnější než klasické schůdky. Zároveň jsou lehčí, protože v jejich případě není použito tolik materiálu a do jisté míry mohou nabízet i větší stabilitu, pokud se s nimi člověk umí pohybovat. Jestliže malujete pokoje jen sobě v rodinném domě, určitě si vystačíte s hobby hliníkovými štaflemi.

Profi hliníkové štafle na malování se liší především technologií použitého materiálu. Zatímco hobby varianta štaflí je konstruována pomocí takzvaných svařovaných profilů (pouze příčle), které jsou sice pevné a poskytují maximální ochranu a bezpečí, nejsou však natolik odolné jako bezešvý tažený hliníkový profil. Ten se vyznačuje silnějšími stěnami a lepším konstrukčním řešením. Je u něj použito více materiálu, takže má lepší odolnost i životnost. Na druhou stranu oba tyto typy musí samozřejmě splňovat všechny potřebné normy.

Hliníkové schůdky na malování stropůHliníkové schůzky na malování

Pokud nemáte zkušenosti s malováním stropů nebo obecně prací na žebříku, určitě pro vás budou lepší a bezpečnější klasické hliníkové schůdky. Nezáleží na tom, zda se bude jednat o oboustranné hliníkové schůdky, i když ty jsou logicky více komfortní. Hliníkové schůdky poskytují nezkušeným lidem mnohem větší podporu. Jsou totiž stabilnější, jelikož jednotlivé stupně jsou širší, stejně tak umožňují si stoupnout na horní plošinu, na  které se nachází madlo pro větší bezpečnost ve výškách.

Nevýhodou hliníkových schůdků může být především jejich hmotnost. Ve výsledku je na ně použito více materiálu, takže jsou těžší a manipulace s nimi může být obtížnější. Vyřešit to ale můžete příslušenstvím, například kolečka na hliníkové schůdky usnadní manipulaci a zvýší mobilitu, takže ve výsledku hmotnost nemusí způsobovat žádný problém. Opět si můžete pořídit hobby hliníkové schůdky na malování.

Využijte příslušenství pro hliníkové žebříky, schůdky i štafleKolečka pro hliníkové žebříky

Pro každou práci, ať už jde o malování stropů, ale také třeba konstrukci krovu nebo zdění patra u domu, existuje příslušenství, které jednak zvyšuje bezpečnost pracovníků, ale také jim poskytuje větší komfort při práci. Typickým příslušenstvím je například sklopné madlo  pro oboustranné hliníkové schůdky nebo kolečka, která můžete upevnit na štafle i schůdky. Dalším efektivním příslušenstvím jsou špice do země, které slouží k větší stabilitě na travnatém povrchu, zejména u výsuvných hliníkových žebříků, používanými například klempíři či pokrývači.

Právě pro malování stropů bezesporu využijete odkládací plošinu, na kterou si můžete položit nástroje, stejně jako hák na vědro s barvou. Vertikální prodlužovací noha vám zase pomůže, pokud malujete v nerovném terénu, což se při rekonstrukci rozhodně může stát. Příslušenství je velmi rozmanité a ulehčíte si díky němu spoustu starostí.

nahoru