Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityKdy je správný čas vyměnit starý žebřík za nový?

Kdy je správný čas vyměnit starý žebřík za nový?

Kdy je správný čas vyměnit starý žebřík za nový?
14.04.2022
Přestože hliníkové žebříky jsou vysoce odolné a vydrží vám opravdu dlouho, jejich životnost se postupně s používáním zkracuje. Je důležité dělat pravidelně revizi žebříku a detailně zkoumat, jestli nenese příliš velké náznaky opotřebení nebo zda dokonce není poškozený. Jedině tak budete při práci na žebříku v maximálním bezpečí. Podívejte se, na co se zaměřit.

Známky opotřebovaného a poškozeného žebříku

Zatímco viditelné poškození většinou není problém odhalit, běžné opotřebení už není na první pohled tak viditelné. Je důležité dbát na detaily. Důkladně si prohlédnout skrytá místa žebříku. Profesionál už většinou pozná, kdy je potřeba žebřík vyměnit, ale kutilové často používají žebříky v takovém stavu, že by se profesionál bál na ně vylézt.

Pozor na gumové a plastové části

Kvalitní žebříky mají hned několik gumových a plastových částí. Přestože se jedná o odolné součásti, mohou podlehnout poškození. Především v případě střídání teplot, případně je příčinou mechanické poškození. Prohlédněte si například patky žebříku, zda jsou pevně na svých místech a nevykazují náznaky poškození. Jsou nepostradatelné pro zapření žebříku a jeho stabilitu. 

Prohlédněte praskliny žebříku

Hliníkové žebříky většinou na praskliny netrpí. Pokud dojde k mechanickému poškození, zpravidla se hliníková slitina promáčkne. Nicméně v některých konstrukčních prvcích by k prasklinám dojít mohlo, proto zkontrolujte pečlivě jednotlivé stupně žebříku, stejně jako bezpečnostní prvky, které jsou na žebřík přidělány navíc. 

Odhalte různé deformace

Zaměřte se na mechanická poškození – většinou promáčknutí. Malé promáčknutí nemusí nic znamenat, ale vždy vyzkoušejte pevnost konstrukce. Pokud je vlivem deformace ovlivněna jakkoli funkčnost žebříku, jeho stabilita nebo pevnost, je čas na výměnu žebříku. Nejčastěji jsou deformovány okraje žebříku nebo jednotlivé stupně. 

Zaměřte se na pohyblivé části

Většina žebříků má pohyblivé části. Skládací žebříky, stejně jako výsuvné žebříky jich mají o to víc. Právě na pohyblivé součásti žebříků se často zapomíná, ale i ty mohou být poškozeny nebo nadměrně opotřebovány. Důkladně proto pohyblivé části zkontrolujte. Zaměřte se i na to, jestli fungují plynule a nezasekávají se, případně zda naopak nejsou až příliš volné.

Kupte si nový žebřík

Pokud odhalíte poškození žebříku, které jakkoli snižuje jeho bezpečnost nebo použitelnost, je čas koupit si žebřík nový. Velký výběr žebříků najdete u nás na Zarges.cz – jsme odborníci nejen na hliníkové žebříky. Prohlédněte si nové hliníkové profesionální žebříky, nebo naši nabídku hobby hliníkových žebříků. Rádi vám s výběrem poradíme.

nahoru