Před nákupem žebříku dobře zvažte, k čemu a kde jej budete využívat, v jakých výškách a kolik prostoru máte pro skladování. Pro co nejjednodušší výběr jsme žebříky rozdělili do kategorií žebříky hobby, technika profi a speciální průmyslové žebříky. Podívejme se tedy na jednotlivé typy žebříků a kritéria jejich výběru podrobněji.
Žebříky podle využití
Hobby žebříky
Malování stropu, výměna žárovky nebo oprava fasády – hobby žebříky jsou určeny pro tyto a podobné práce doma či na zahradě. Patří sem i oblíbené štafle, které v bytě obvykle dostačí.
Doporučujeme také multifunkční 2dílné žebříky nebo 3dílné žebříky, jež lze použít jako opěrné i oboustranné žebříky. Díky výsuvnému mechanismu je snadno přizpůsobíte požadované výšce. Hobby žebříky doporučujeme pouze k občasnému použití (ne profesionálnímu).
Profi žebříky
Profi žebříky s vysokou stabilitou, multifunkčním provedením a výsuvným mechanismem slouží pro bezpečnou a pohodlnou práci ve výškách, venku i v interiérech. Nepostradatelné jsou ve skladech, stavebních, opravárenských a natěračských firmách nebo doma. K nejoblíbenějším patří víceúčelové žebříky a stojací žebříky, díky nimž dosáhnete opravdu kamkoli. Speciální střešní žebříky pak využijí hlavně pokrývači a řemeslníci.
Průmyslové žebříky
Pokud sháníte žebřík pro konkrétní účel – zpřístupnění cisterny, šachty nebo regálu ve skladu – zamiřte rovnou do kategorie průmyslových žebříků. Ty jsou přizpůsobeny specifickým pracovním úkonům, vynikají vysokým komfortem, maximální odolností i bezpečností.
Žebříky podle materiálu
Hliníkové žebříky
Žebříky z hliníku vynikají pestrou nabídkou modelů, vysokou odolností, bezpečností, nízkou hmotností a dlouhou životností. Díky skládacímu mechanismu se snadno skladují a převážejí, jednoduchá je i údržba. Hliníkové žebříky využijete jak doma, tak v práci.
Plastové žebříky
Žebřík z izolačního plastového materiálu je jednoznačná volba tam, kde hrozí úraz vlivem elektrického proudu. Plastové žebříky jsou dostupné v různých provedeních a pomáhají především v chemickém a farmaceutickém průmyslu, elektrárnách, plynárnách či vodárnách.
Dřevěné žebříky
Ačkoli dřevěné žebříky a štafle pomalu ustupují těm kovovým, mnozí malíři a řemeslníci na ně nedají dopustit. Jejich výhodou je nižší cena, nevýhodou pak vyšší váha i omezené rozměry a funkce.
Žebříky podle typu provedení
Vysunovací mechanismus oceníte při práci ve větších výškách, neboť umožňuje přesné nastavení výšky. U některých žebříků lze jednotlivé díly používat jako samostatné žebříky.
Teleskopické žebříky
Oblíbený typ žebříku se skládacím mechanismem bez problémů převezete v kufru auta a zároveň vám umožní bezpečnou a pohodlnou práci ve značných výškách.
Stojací žebříky
Žebříky pro práci, jež vyžaduje delší stání, bezpečí a manipulaci s pracovním náčiním. Vybrané modely disponují můstkem pro stání či háky pro zavěšení kbelíku. Dostupné v provedeních s jednostranným nebo oboustranným přístupem.
Aktuální nabídka zahrnuje rovněž mobilní žebříky s plošinou, cisternové žebříky, sloupové a regálové žebříky, ale i pojízdné schody a další sortiment, vč. příslušenství.
Žebříky podle rozměrů
Výška (délka) je důležité kritérium při výběru žebříku. V našem e-shopu uvádíme 2 parametry: pracovní výška a délka žebříku. Zde je důležité myslet na potřebnou výšku, kam se potřebujete dostat. Pokud používáte stojací žebřík, dosáhnete zhruba o metr výše než žebřík a tím pádem můžete vybrat menší rozměry. Na druhou stranu opěrné žebříky musí opravdu dosahovat výšky, na kterou se potřebujete dostat.
a) pracovní výška – udává, jak vysoko dosáhne průměrný člověk, který stojí na 3. příčce žebříku odshora. Připomínáme, že stát na posledních 2 příčkách žebříku není dle zákona povoleno.
b) délka žebříku – skutečná maximální výška žebříku při svislém položení.
c) šířka žebříku - ovlivňuje komfort, ale i bezpečí práce na něm, a proto doporučujeme zohlednit i tento parametr.
Žebříky podle příslušenství
Při výběru žebříku byste měli mít na paměti především vaši bezpečnost. Proto se podívejte také na další důležité parametry a nabízené příslušenství.
Odkládací miska na nářadí
Pro maximální flexibilitu při práci využijete zejména misku na nářadí. Tu využijete zejména při náročných opravách, kdy potřebujete mít vše potřebné po ruce. Pokud potřebujete větší prostor, podívejte se také na závěsný box na nářadí nebo odkládací plošinku.
Odolné popruhy
Rozevření stojacího žebříku brání popruhy, které by měly být z kvalitního materiálu, abyste měli jistotu, že můžete v klidu pracovat.
Hodí se pro práci v náročnějších podmínkách, například na schodech. Díky tomuto prodloužení získáte výrazně lepší stabilitu a bezpečí.
Opěrné systémy
Při práci s opěrným žebříkem využijete také opěru o zeď s protiskluzovými patkami nebo speciální háky.
Dbejte zvýšenou pozornost bezpečnosti
I ten nejlepší žebřík vás nemusí ochránit v případě, že jej používáte nesprávným způsobem.
- Nepřekračujte maximální zatížení 150 kg.
- U víceúčelových žebříků s nasazeným výsuvným dílem nepoužívejte nejvyšší čtyři příčle. V případě opěrných žebříků to jsou 3 příčle.
- Opěrný žebřík se musí používat se sklonem 68° – 75°.
- Nevstupujte ze stojacích žebříků na jiná místa.
Další bezpečnostní předpisy najdete v návodu výrobce.
Přestože se výběr toho správného žebříku může zdát jako náročný úkol, díky přehledné nabídce se rychle zorientujete. Pokud si ale nejste jistí nebo máte jakékoliv dotazy, obraťte se na odborníky.