Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityJak vybrat výstupový žebřík?

Jak vybrat výstupový žebřík?

Jak vybrat výstupový žebřík?
17.02.2022
Při práci ve výškách je důležité dbát na bezpečnost. Používat vybavení, které je k tomu přizpůsobeno a splňuje veškeré bezpečnostní normy. Jedním z takového vybavení je například výstupový žebřík, který slouží jako profesionální žebřík pro výstup na výškové budovy, průmyslové haly a komíny, nebo například vysoké stroje. Ukážeme vám, jak vybrat výstupový žebřík.

Důležitá je zádová ochrana nebo ochrana proti pádu

Při výběru se soustřeďte na bezpečnostní prvky podle norem. Výstupové žebříky slouží k výstupu do velkých výšek. Proto musí být podle norem opatřeny systémem ochrany proti pádu, respektive zachycení pádu. Dále musí mít každý výstupový žebřík zádovou ochranu, a to od výšky 3 metrů. Výstup v horní části pak musí obsahovat podle norem výstupový profil, bezpečností závoru, zábradlí a podobně – vše je součástí příslušenství k výstupním žebříkům.

 

Bezpečnostní normy výstupových žebříků nikdy nepodceňujte, protože výrazně snižují riziko pádu, které v takových výškách není zanedbatelné.

Vybírat můžete hned ze 2 typů výstupových žebříků

Liší se především výškou, do které jsou výstupové žebříky určeny, aby splňovaly veškeré bezpečnostní standardy. Rozhodující výška je 10 metrů. Pokud budete stoupat do výšky, která nepřesáhne 10 metrů, můžete využít výstupové žebříky s přímým výstupem. Jakmile byste se ale chtěli dostat výš, budete potřebovat podle norem výstupové žebříky s nepřímým výstupem.

Výstupové žebříky s přímým výstupem

Jedná se o výstupové žebříky, které určitě znáte. Nejčastěji se s nimi setkáte u různých budov a průmyslových hal. Slouží zejména k bezpečnému vystoupání na střechu. Jsou pevně ukotveny přímo do zdi, a to podle ČSN norem. Tento typ výstupního žebříku s přímým výstupem splňuje nejnovější národní i mezinárodní normy. Při správném používání je zcela bezpečný.

Výstupové žebříky s nepřímým výstupem

Tento typ výstupového žebříku můžete vidět na stejných místech. Rozdíl je ve výšce, do které můžete vystoupat, a to nad 10 metrů. Výstupové žebříky s nepřímým výstupem jsou opatřeny přestupní plošinou, většinou ve výšce 10 metrů. Systém uchycení a bezpečnostní standardy nebo normy jsou potom shodné s žebříky s přímým výstupem.

Zvolte správné příslušenství

Příslušenství k výstupovým žebříkům je často předepsáno podle bezpečnostních norem. Určitě se neobejdete bez kotvy do zdi, výstupového profilu nebo střešního zábradlí. Součástí příslušenství jsou samozřejmě také závory, podesty a další. Pořiďte si veškeré příslušenství k výsuvným žebříkům Zarges, aby splňovaly normy.

nahoru