Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityJak vybrat vhodný žebřík pro podzimní prořezávání stromů a keřů?

Jak vybrat vhodný žebřík pro podzimní prořezávání stromů a keřů?

Jak vybrat vhodný žebřík pro podzimní prořezávání stromů a keřů?
19.09.2022
Podzim už je za rohem a s ním i pravidelná péče o zahradu. Je potřeba se zbavit suchých nebo poškozených větví a ty zdravé zkrátit a prostříhat. U těchto prací se bez žebříku neobejdete. Jak si ale vybrat toho správného pomocníka, který vás bez problémů dostane do korun stromů? Poradíme vám!

Při výběru toho správného žebříku pro práci na zahradě je potřeba zvážit, jak vysoký žebřík potřebujete, příslušný terén a to, z jakého materiálu žebřík preferujete. Mohlo by se totiž stát, že si pořídíte žebřík a až při práci zjistíte, že to není ten pravý, protože nedosáhnete na nejvyšší větve nebo se s ním špatně manipuluje. Výběr není vždy jednoduchý, proto jsme pro vás připravili malého průvodce pro výběr toho nejlepšího žebříku na zahradu.

Jaký materiál zvolit pro práci na zahradě?

Pro milovníky tradice a přírodních materiálů jsou zde dřevěné štafle. Je potřeba ale myslet na to, že dřevěné žebříky jsou těžší, hůře se s nimi manipuluje a musíte dbát na jejich správné skladování. Dřevěné žebříky by se neměly skladovat venku nebo vlhku, jinak hrozí jejich ztrouchnivění a napadení různými škůdci.

Pro práci na zahradě jsou proto vhodnější spíše hliníkové žebříky, které jsou lehké a dobře se přenáší i skladují. Hliník má dlouhou životnost, skvěle odolává nepříznivým podmínkám a není náchylný ke korozi. Nemá ani žádné speciální požadavky pro skladování. Dvoudílný výsuvný žebřík můžete například složit do tak malých rozměrů, že ho pohodlně uskladníte téměř kdekoliv.

Správná výška žebříku je základ

Při výběru toho správného žebříku se musíte také zamyslet nad tím, do jaké výšky se s ním potřebujete dostat. Pokud jsou vaše stromky na zahradě ještě mladé, budou vám stačit schůdky nebo malé štafle. Jestli máte žebřík o co opřít, například o kmen stromu, můžete využít také opěrný žebřík. V případě starších vzrostlých stromů budete pravděpodobně muset sáhnout po 2-dílném žebříku nebo dokonce 3-dílném žebříku, abyste se pohodlně a bezpečně dostali i k těm nejvyšším větvím.

I v korunách stromů myslete na své bezpečí

Víte, že pád z žebříku je jednou z nejčastějších nehod při práci na zahradě? Vzhledem k nerovnému terénu proto dbejte především na vaši bezpečnost. Stabilnější jsou hlavně těžké a široké žebříky. Pojistit stabilitu žebříku pomohou také špice do země a k vyrovnání drobných nerovností v terénu můžete použít i prodloužení nosného profilu.

nahoru