Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityJak vybrat schůdky?

Jak vybrat schůdky?

Jak vybrat schůdky?
05.01.2021
Chcete si pořídit do domácnosti nebo do firmy opravdu odolné schůdky, které si poradí i s těžší váhou a vydrží řadu let? Při výběru vhodných schůdků vždy myslete na to, kde je budete potřebovat, jak vysoko na nich budete chtít lézt, stejně jako kolik prostoru budete mít pro jejich uskladnění.

Hliníkové schůdky pro profesionályschůdky do domácnosti

Potřebujete schůdky do skladu, do kanceláří nebo přímo do výrobní haly? Výběrem nekvalitních bezpečnostních schůdků a podest můžete ohrozit bezpečnost svých zaměstnanců, proto vybírejte opravdu pečlivě.

Jak vysoké schůdky vybrat?

Pokud potřebujete dosáhnout na mírně zvýšenou poličku, nemusíte hned pořizovat hliníkové schůdky o pěti stupních. Je ale samozřejmě možné, že v současnosti potřebujete jen malou stoličku, v budoucnu se vám ale vyšší schůdky budou hodit. Doporučujeme proto vždycky sáhnout alespoň po mírně vyšších schůdcích, než jaké aktuálně potřebujete. Vybírat přitom můžete z nejnižších malých podest, přes oboustranné podesty se třemi stupínky až po speciální schůdky s rýhovaným plechem nebo gumovým povrchem.

Jaký materiál je na schůdky nejlepší?

Nejčastěji se schůdky vyrábějí z hliníku nebo oceli. Hliníkové schůdky nebo taky schůdky z hliníkových slitin bývají lehčí, ale aby byly 100% spolehlivé, tloušťka materiálu musí být alespoň 1,2 mm. Ocelové schůdky pak mají tu nevýhodu těžké váhy, tloušťka jejich dílů pak stačí minimálně 1 mm.

Ověřte si taky, že případné doplňky nebo různé zajišťovací prvky schůdků jsou z pevného materiálu, mají odpovídající rozměry a vše sedí na svém místě.

Podesta, pevné nebo skládací schůdky?

Kromě výšky, do které budete chtít na schůdkách dosáhnout, musíte vzít v potaz taky místo, kde budete schůdky skladovat. V tomto jsou asi nejpraktičtější skládací schůdky, které můžete bez potíží složit a například opřít o zeď, zasunout pod regál nebo podobně nenápadně uskladnit. Pro tyhle účely jsou praktické třeba kovové regály, které mají dostatek úložného prostoru. S pevnými schůdky a podestami už je to horší, jejich výhodou ale bývá, že obecně nezabírají tolik prostoru a vyrábí se pouze v menších výškách, a tedy jsou relativně skladné, vejdou se například pod stůl.

Schůdky do domácnosti - jaké vybrat?schůdky do domácnosti

Praktické domácí schůdky ocení nejen lidé menšího vzrůstu, ale i dlouhán například při výměně žárovky nebo mytí velkých oken. Vybírat můžete z různých variant, v nábytkářských řetězních většinou seženete obyčejné dřevěné schůdky o dvou nebo třech stupních, které ale nejsou příliš skladné a co se týče váhy, rozhodně nejsou peříčko. Za naši společnost můžeme i do domácnosti doporučit schůdky hliníkové. Jedná se o lehkou variantu, kterou snadno schováte například v komoře nebo i ve skříni. Do domácnosti jsou ideální schůdky jednostranné, které při vyšším počtu stupínků disponují také jištěním proti rozevření z perlonových popruhů.

Na co si dát pozor při výběru schůdků?

Obecně platí, že pozor byste si měli dát při výběru schůdků především na kvalitu materiálu, tloušťku hliníku či oceli, stejně jako na bezpečnostní prvky. Nebojte se přímo na prodejně schůdky rozevřít, vyzkoušet si je, podívat se na veškeré komponenty a jejich upevnění.

Zvláštní pozornost doporučujeme věnovat opravdu kvalitnímu jištění proti rozevření, stejně jako protiskluzovým prvkům. Zkontrolujte si, že jsou protiskluzové drážky nebo gumový povrch na stupních, stejně jako na horní plošině. Mrknout se taky nezapomeňte, jestli schůdky splňují oficiální bezpečnostní normy (ČSN EN 131) a jestli mají dostatečnou nosnost (minimálmě 150 kg).

nahoru