Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityBezpečnost při práci na žebříku: Jak minimalizovat riziko pádu?

Bezpečnost při práci na žebříku: Jak minimalizovat riziko pádu?

Bezpečnost při práci na žebříku: Jak minimalizovat riziko pádu?
06.12.2023
Bezpečnost práce ve výškách je klíčová, a my vám ukážeme, jak ji zajistit a zároveň zůstat produktivní na pracovišti. Máme pro vás 5 tipů, jak předejít pádu z žebříku!

Pády ze žebříků dlouhodobě patří mezi nejčastější pracovní úrazy. Podle průzkumu BBC patří Česká republika dokonce k zemím, kde následkům pádu ze žebříku podlehne ročně nejvíce lidí na světě. Taková fakta jsou důležitá a varovná, a proto je nezbytné dbát na bezpečnost práce při používání žebříků. 

Co způsobuje tyto pády ze žebříku nejčastěji? Jedním z nejběžnějších scénářů, který vede k pádu z výšky, je ignorování bezpečnostních postupů při práci ve výškách. Někdy je to nesprávné zacházení s žebříkem, občas nedostatečné zajištění, nebo může jít o špatný výběr žebříku pro konkrétní úkol. Jaká pravidla byste tedy měli při práci na žebříku bezpodmínečně dodržovat a jak pádu z žebříku předejít?

práce na žebříku

  • Používejte vhodné ochranné pomůcky pro práci na žebříku

Při práci ve výškách jsou osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) zásadním prvkem pro zachování bezpečnosti. Dbát byste měli zejména na výběr správné obuvi, oblečení, ochranných pomůcek a případně prostředků pro osobní jištění.

Obuv by měla být pevná a uzavřená s dostatečně velkým vzorkem na podrážce, aby vám na žebříku nepodklouzla noha. Vyhněte se lezení na žebřík v pantoflích nebo otevřených sandálech. Oblečení volte spíše přiléhavé, abyste předešli riziku zachycení a možnému pádu. Zapomenout byste neměli ani na ochrannou helmu, rukavice, případně i ochranné brýle.

  • Před samotnou prací žebřík pečlivě zkontrolujte

Než se na žebřík vůbec vydáte, měli byste jej důkladně zkontrolovat. Před každým použitím zkontrolujte, zda žebřík není mechanicky poškozen, nejsou na něm trhliny, uvolněné stupně, poškozené opěrné nohy nebo bezpečnostní prvky a podobné nedostatky. Důležité je také zabezpečit, že žebřík je čistý, zejména odstranit jakoukoliv mastnotu nebo znečištění, které by mohly zvyšovat riziko pádu.

  • Žebřík dobře upevněte a zabezpečte

Správné umístění žebříku je zásadní pro jeho stabilitu a zajištění bezpečnosti. Vždy se snažte najít rovný a stabilní povrch pro umístění žebříku, a ujistěte se, že žebřík stojí pevně a nehybně na zemi.

Pro zajištění stability je také důležité správné postavení žebříku. Mnoho úrazů se stane kvůli nedostatečnému roztažení nohou oboustranných stojacích žebříků či štaflí, nebo špatnému sklonu opěrného žebříku. Pokud by byl opěrný žebřík příliš blízko zdi nebo jinému objektu, o který se opírá, mohlo by dojít k jeho naklonění dozadu a případně překlopení.

  • Dodržujte pravidlo třech kontaktních bodů

Ať už jste na cestě nahoru, dolů nebo stojíte na žebříku, měli byste mít vždy tři body kontaktu s žebříkem. To znamená, že obě nohy a alespoň jedna ruka by měly zůstat na žebříku.

Pokud vaše práce na žebříku vyžaduje použití obou rukou, použijte místo klasického opěrného žebříku nebo štaflí raději plošinový žebřík. Plošinový žebřík je vybaven plošinou s ochranným zábradlím proti pádu, což umožňuje bezpečnou práci oběma rukama. Tímto způsobem můžete snadno zajistit svoji bezpečnost a současně vykonávat svou práci.

  • Pohybujte se na žebříku bezpečně

Jedním z nejčastějších důvodů pádu při práci na žebříku je natahování se a naklánění ze žebříku. Pokud se stane, že na nějaký objekt ze žebříku nedosáhnete, raději z žebříku slezte a kousek jej posuňte. 

Každý žebřík má také nejvyšší povolenou příčel, určenou ke stání. Vyhněte se proto stání zejména na nejvyšších příčlích žebříku.

nahoru