Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktuality7 nejčastějších chyb při práci na žebříku. Děláte je také?

7 nejčastějších chyb při práci na žebříku. Děláte je také?

7 nejčastějších chyb při práci na žebříku. Děláte je také?
12.05.2023
Práce na žebříku může být nebezpečná, pokud se nedodržují správná bezpečnostní opatření a zásady. I přestože se zdá, že používání žebříku je jednoduché, může vést k vážným úrazům, pokud se nedodržují správné postupy. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při práci na žebříku, a jak se jim vyhnout?

1. Nesprávná volba žebříku

Jednou z nejčastějších chyb je použití nesprávného typu žebříku pro danou práci. Každý typ žebříku má svá omezení a doporučení pro použití. Před začátkem práce si proto pečlivě přečtěte návod k žebříku a ujistěte se, že jste vybrali správný typ pro konkrétní práci. Myslete například na to, že při práci pod napětím je potřeba zvolit takový žebřík, který nevede elektrický proud, například celoplastový opěrný žebřík.

 

Muž na plastovém žebříku

2. Nesprávné umístění žebříku

Umístění žebříku je klíčové pro stabilitu a bezpečnost. Chybné umístění žebříku na nerovný povrch nebo nestabilní podklad může vést k pádu. Vždy hledejte rovný a stabilní povrch pro umístění žebříku a zajistěte, aby byl správně ukotven nebo podpírán. Pokud nepoužíváte speciální stojací žebřík s protiskluzovou ochranou, zkontrolujte také, zda povrch neklouže a vyvarujte se postavení žebříku například na čerstvě navoskovanou nebo umytou podlahu. Vyhnete se tak možnému podklouznutí.  

3. Nesprávné postavení žebříku

Správné postavení žebříku je důležité pro jeho stabilitu. Mnoho úrazů se stane kvůli nedostatečnému roztažení nohou oboustranných stojacích žebříků či štaflí, nebo špatnému sklonu opěrného žebříku. Pokud by byl opěrný žebřík příliš blízko zdi nebo jinému objektu, o který se opírá, mohlo by dojít k jeho naklonění dozadu a případně překlopení.

4. Nedodržování třech kontaktních bodů s žebříkem

Stoupáte občas na žebřík s oběma rukama plnými nástrojů? Ať už lezete nahoru, dolů nebo na žebříku jen stojíte, měli byste vždy udržovat tři body kontaktu s žebříkem. Obě nohy a jednu ruku mějte tedy vždy na žebříku. Pokud při své práci na žebříku potřebujete používat obě ruce, můžete pro zajištění své bezpečnosti využít plošinový žebřík, který disponuje plošinou s ochranným zábradlím proti pádu a je tedy možné z něj pracovat oběma rukama.

 

Muž padající z žebříku 

5. Natahování se a naklánění ze žebříku

To je jeden z nejčastějších důvodů pádů při práci na žebříku. Stane se vám někdy, že umístíte žebřík příliš daleko od zamýšlené pracovní oblasti a nyní se natahujete a nakláníte své tělo za žebřík, abyste tam dosáhli? Nedělejte to. Raději slezte dolů a žebřík posuňte tak, abyste se natahovat nemuseli. Omezíte tak riziko překlopení žebříku a případného pádu.

6. Stání na posledním stupni žebříku

Každý žebřík by měl být označen nejvyšší úrovní bezpečného postavení, tedy pracovní výškou. Překročení této příčky činí žebřík nestabilním a zvyšuje pravděpodobnost pádu. Obecně se vyhněte stání na třech nejvyšších stupních žebříku, abyste udrželi těžiště níže a udrželi vyšší stabilitu. Pokud se nemůžete pohodlně dostat do požadované pracovní oblasti, potřebujete vyšší žebřík. Pro práci ve velkých výškách jsou vhodné například výsuvné žebříky, které umožňují bezpečné stání a přesné nastavení potřebné výšky.

7. Přetížení žebříku

Každý žebřík má svou nosnost (obvykle 150 kg), kterou je nutné respektovat. Přetížení žebříku může vést k jeho narušení, nebezpečnému naklánění nebo dokonce zlomení. Před použitím žebříku se proto ujistěte, že jste se seznámili s jeho maximální nosností a nepřekračujte ji.

 

Muž padající z žebříku

nahoru