Menu
  • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktuality4 výhody hliníkového žebříku, které vám jiný materiál nenabídne

4 výhody hliníkového žebříku, které vám jiný materiál nenabídne

4 výhody hliníkového žebříku, které vám jiný materiál nenabídne
03.09.2018
Hliníkové žebříky jsou natolik rozšířeny, že zcela vytlačují jiné materiály, především zastaralé dřevo. Dřevěné žebříky už se příliš nevidí.

 

 

 

 

Velmi častou otázkou klientů je, v čem je vlastně hliníkový žebřík tak jedinečný, že už se vyrábí jen z tohoto materiálu. Zatímco některé jeho přednosti můžeme vidět na první pohled, jiné se ukáží až v náročných podmínkách, kdy je hliníkový žebřík vystaven velkému zatížení. 

Variabilita hliníkových žebříků je jedinečná

Od doby, kdy se začaly vyrábět první žebříky z hliníku, se velmi rozšířila variabilita. Díky tomu, že se hliník poměrně lehce zpracovává a dobře se s materiálem pracuje, vznikají žebříky, hliníkové štafle, hliníkové schůdky a podobně. Hliníkové žebříky jsou jedinečné díky své konstrukci a mechanickým prvkům, takže můžete různé části kombinovat mezi sebou. Dokonce můžete mít výsuvný hliníkový žebřík a do pár vteřin z něj udělat klasické hliníkové štafle na malování.

Přitom se tato jedinečná výhoda netýká jen profesionálních žebříků, které svou cenou mohou přesahovat i několik tisíc. Variabilitu a kombinovatelnost součástí najdete také u celé řady hliníkových hobby žebříků, které jsou samozřejmě výrazně levnější, přitom ale musí splňovat všechny normy a poskytovat maximální bezpečnost.

Detail hliníkového závěsného žebříku.

 

Hliník je vysoce odolný materiál, o to více při správné konstrukci žebříku

Hliníkové žebříky můžeme samo o sobě rozdělit do dvou skupin, na hobby hliníkový žebřík a profesionální variantu. Je bezesporu, že vysoce odolné jsou oba typy, avšak výrazně se od sebe liší. Zatímco hobby hliníkový žebřík je ve srovnání s dřevěným žebříkem mnohem bezpečnější a odolnější při zatížení, má také delší životnost a lépe odolává dlouhodobému vystavení nepříznivým podmínkám. Pokud plánujete s žebříkem denně pracovat, je vždy vhodnější profi hliníkový žebřík.

Hliníkový žebřík profi se liší především druhem profilu. Levnější hobby žebříky mají svařované profily, na které se používají lehčí a levnější válcované plechy. Kvalitní hliníkový žebřík profi od hobby varianty rozeznáte velmi jednoduše už na první dotek – protože jsou profily daleko tenčí, je hobby žebřík znatelně lehčí. Profesionální 

hliníkové žebříky jsou o dost těžší, protože se pro jejich výrobu používá takzvaný bezešvý tažený hliníkový profil. Ten má daleko lepší vlastnosti, je mnohem odolnější a pevnější.

Detail hliníkového žebříku.

Jednoduchá skladnost a vysoká mobilita

Právě skladnost je výraznou změnou v porovnání s dřevěnými žebříky. Zatímco klasické kloubové štafle byly i dřevěné, hliník jako konstrukční materiál umožnil poskládat například třídílný výsuvný žebřík. Hliníkové výsuvné žebříky jsou daleko odolnější a bezpečnější, protože jsou složeny z více částí. Navíc hliník jako materiál je do jisté míry pružný a ohebný, díky tomu nedochází k prasknutí ani při velmi vysokém zatížení. Avšak to, že jsou složeny z více dílů, není jen dobré pro pevnost, ale také pro dokonalou skladnost. Ve skladnosti a vysoké mobilitě jsou hliníkové žebříky revoluční.

Hliníkový žebřík má spoustu příslušenství

V případě hliníkových žebříků nejde jen o to, že různé části můžete vhodně kombinovat, ale také k nim existuje nespočet příslušenství, které vám ušetří a zpříjemní práci, poskytnou vyšší bezpečnost a podobně. Hliníkový žebřík tak můžete například vylepšit o nášlapné plošinky, které vám poskytnou větší stabilitu. Vhodné jsou také ocelové hroty, které se umístí na patky žebříků a zabodnou se do měkkého podkladu, opět pro celkově lepší stabilitu. Velmi vhodné jsou také kolečka pro bezpečný posun hliníkového žebříku po fasádě domu, případně spojovací desky, jestliže pracujete na schodišti. Příslušenství je však daleko více, stačí se jen porozhlédnout, které je vhodné pro vaši profesi.

 

nahoru