Menu
 • Žádné výsledky k zobrazení.
DomůČlánky a aktualityJak vybrat lešení? Ukážeme vám jejich druhy a použití

Jak vybrat lešení? Ukážeme vám jejich druhy a použití

Jak vybrat lešení? Ukážeme vám jejich druhy a použití
22.11.2018
Než se pustíte do koupě či pronájmu lešení, měli byste vědět, který typ se hodí zrovna pro vaše potřeby. Existuje totiž několik druhů, které se dělí podle materiálů, velikostí, použití, stavby a dalších parametrů.

 

 

 

 

Například pro profesionální práce ve velkých výškách je vhodnější jiný model než pro domácí práce kolem domu.

Druhy lešení

Jak jsme už nakousli, lešení můžeme rozdělit hned několika různými způsoby. Společně se teď podíváme na ty nejčastější druhy, se kterými se můžete potkat.

 

Lešení podle upevněníLešení Zarges Favorit

 • Fixní lešení - Postavené pevně k budově. Vhodné pro větší úpravy, které vyžadují více času a práce. Obvykle bývá trubkové či rámové a oproti pojízdnému je pokládáno za bezpečnější. Je pevnější a odolnější povětrnostním podmínkám. Zajišťuje maximální stabilitu při práci.

 • Pojízdné lešení - Vhodné zejména pro rychlé úpravy fasády, čištění, lepení či odstranění polepů apod. Je typické variabilitou - díky kolečkům se s pojízdnou věží (jak se jinak tomuto lešení také říká) snadno manipuluje. Při použití ve vyšších výškách lze věž ukotvit do stěny či podepřít. Obvykle jsou potřeba pro sestavení minimálně dva páry rukou, přičemž složit a rozložit jej může jen zaškolená osoba. Pojízdné lešení se staví na rovném povrchu a není možné na něj umístit zdvihací zařízení a kombinovat více různých lešení dohromady. Pro krátkodobé práce je tento typ lešení nejlepší volba.

 • Závěsné lešení - Používá se při práci v opravdu velkých výškách. Plošiny jsou zavěšené o budovu a obvykle také pojízdné. Vhodné zejména na drobnější úpravy a práce - mytí oken, malování, čištění, úpravy fasády atd.

 • Žebříkové lešení - Slouží pro rychlé úpravy na menších budovách, například při rekonstrukci rodinných domů. Žebříkové lešení je složené tradičně ze dvou bočních žebříků, mezi které se umisťuje plošina, se kterou je možné manipulovat a nastavit ji tak do požadované výšky.  

 • Kozlíkové lešení - Konstrukčně podobné předchozímu typu, avšak místo žebříků disponuje po stranách nohami připomínající kozy na řezání dřeva. Kozlíkové lešení je rovněž vhodnější zejména pro menší budovy.

Lešení podle konstrukce

 • Trubkové lešení - Používané zejména v minulosti. Pevná a robustní konstrukce složená z ocelových trubek poskytuje perfektní základ pro práci kolem rodinných domů i větších komerčních budov. Nevýhodou je však pomalejší doba instalace a hmotnost materiálu.

 • Rámové lešení - Modernější verze předchozího lešení. Vyrábí se obvykle z odolného hliníku, který je oproti ocelovým trubkám výrazně lehčí. Pyšní se také několikanásobně rychlejší montáží a vyšší bezpečností.

Lešení podle materiáluHliníkové lešení Zarges Z600 PLUS

 • Hliníkové lešení - Nejčastěji používané. Hliníková slitina je lehká, odolná a vysoce bezpečná. Jak jsme už zmínili v předchozím odstavci, hliníkové lešení umožňuje rychlé složení a poskytuje maximální komfort.

 • Ocelové lešení - Kvalitní, bytelné, avšak bývá těžší, což je při manipulaci a montáži znát.

 • Dřevěné lešení - Alternativní materiál, který se teprve dere do popředí a získává si své první oblíbence.

 • Bambusové lešení - Tradiční lešení používané v Asii.

Jak vybrat lešení?

Pro krátkodobé a příležitostné použití u rodinných domů doporučujeme pojízdné lešení, případně žebříkové či kozlíkové. Naopak pro dlouhodobější práce a vysoké budovy doporučujeme volit hliníkové rámové lešení, případně profesionální lešení s pohyblivým rámem.

 

Z naší nabídky doporučujeme hliníkové lešení Favorit a lešení profi. Vybírat můžete z několika variant:

 • Lešení s pohyblivým rámem, které disponuje kolečky pro snadný přesun

 • Lešení s výložníky zajišťující bezpečnější práci

 • Lešení umožňující dodatečného zvýšení díky přídavným modulům

nahoru